Pokračování 2. výpravy za kávou do Perú 2017 - část kavárenská

Navštívili jsme mnoho krásných historických měst. Lima, Cusco, Arequipa ve mně zanechaly opravdu mocné zážitky!

Arequipa

Bez vlastního nádobíčka správný kavárenský povaleč nevyráží. Někdo by mohl říci, že to je nošení dříví do lesa, ale vlastní zásoby a stroj na ruční pohon se mnohde i v zemi kávy velice hodily.

Tentokrát si meleme tu svou na náměstí Plaza De Armas, Arequipa.

 

Příprava kávy Gota Gota

Při našem putování blíže civilizaci a městům jsme narazili na malý rodinný ranč, kde nám připravili kávu neobvyklým způsobem - metodou Gota Gota. Jedná se o dva jakési nerezové hrnečky, které se postaví na sebe. Do horního se dá hrubá mletá káva kousek pod okraj. Dno prvního tvoří jemné sítko. No a pak se už jen káva zalije horkou vodou. Vzniklý extra strong výluh se potom přelije třeba do takové skleněné lahvičky jakou vidíte v popředí. Dostanete-li kdykoliv chuť na kávičku, odlijete si množství podle svého vkusu a doplníte již jen horkou vodou. 

 

Plaza de Armas, Nasca

Peruánská města mají výhodu v tom, že lze narazit na útulné kavárničky se sympatickou obsluhou, která dokáže nejen vykouzlit na tváři krásný úsměv, ale na pěkné mašince kvalitní a chutnou kávičku. Krásná vzpomínka na posezení nedaleko bájné oblasti Nasca.

 

Espresso v Peru

A takovéhle mistrovské dílo nám slečna předložila. No, chtělo by se vám domů???

 

Muzeum kávy Cusco

Pokochejte se tou nádherou! Jsme v kavárně muzea kávy v Cuscu.

Tady jsme si to užili maximálně. Nádherné prostředí, obsluha vyškolená snad u proslulého Maxima a kávička???? Vážení, naprosto unikátní a skvostná! Perfektní surovina, perfektní stroj a perfektní obsluha. Za těch více než 10 let co se kávě věnuji, tak ta odsud se řadí mezi ty nejnej! Zkrátka hoši, hluboká poklona!

 

Muzeum kávy Cusco

Jak jsem se zmínil výše, součástí kavárny bylo i muzeum kávy. Dokonce i pražírnu tady měli, ale tam se mi ani přes velké psí oči dostat nepodařilo.

 

Kavárna na nádraží v Ollantaytambo

Mayská kavárnička poblíž nádraží směr Machu Picchu. Kávičku jsme si už nedali, už jsme se viděli někde v peří. To jsme ještě netušili co nás čeká příští den......

 

Gaggia u Machu Picchu

I takovou krasavici jsme objevili na nádraží před Machu Picchu.

 

Kávovar Gaggia

Krasavice Gaggia zepředu!

Za povšimnutí stojí ty dva červené plastové kelímky. U tohoto stroje hrají velice důležitou roli :-) Jejich tajemství jsme poznali při návratu zpět z Machu. 

Natěšeni jsme uháněli od vlaku přímo sem, lačně objednali Espresso a Americano a těšili se na koncert. Zahájení započalo vysypáním předchozí umleté kávy z mlýnku a umletím nové. Následně bylo odebráno několik lžiček kávy do oněch plastových kelímků, zalito horkou vodou a parní tryskou probubláno. Závěrem bylo odlito menší množství do malého kelímku pro Espresso a do většího více pro Americano. Co jsme s kamarádem vzápětí pronesli nelze zde zveřejnit. Následovalo vrhnutí se ke stroji ve snaze připravit si "lepší" kávu sami a konsternovaná obsluha se ani nebránila neboť zamrzla :-) Snaha byla však marná, jelikož stroj s mlýnkem neviděly servis a údržbu někdy od dob odchodu posledního Inky z Machu. O mrtvé, nevonné kávě nemluvě.

Podobných skvostů jsme ještě zahlédli vícero, ale téměř vždy nám bylo řečeno, že je zrovna mimo provoz. 

V Perú se stále ještě na většině míst kvalitní Espresso a nám známé varianty hledají velice těžce. Osobně si však myslím, že alespoň v turisticky atraktivních místech by se mohlo více zapracovat. Na druhou stranu od Peruánců bychom se mohli učit jejich přívětivosti.

 

Kavárna Lima

Poslední den jsme strávili opět v Limě. Vpravo si všimněte kvalitního přístroje.... Nakonec i papání tady měli móóóc dobré.

 

Espresso šálek v Peru

Prostě se mi líbil.....

 

Příprava kávy Amazonie, Peru

I ve skromných podmínkách Amazonie se dá připravit dobrá káva ;-) Uprostřed velice vzácná trofej z Mountain Villa Rica. Vpravo poslední káva při opouštění Amazonie - letiště Puerto Maldonado.

Závěrem snad jen tolik, že výprava za peruánskou kávou stála opravdu za to.