Coffee Tour 2016 - Costa Rica

První kávovou výpravu jsme podnikli v únoru roku 2016. Tehdy nás byla parta 14-ti cestovatelů. Program byl maximálně nabitý, viděli jsme spoustu tropické nádhery a ochutnali mnoho kávy. 

Kávová plantáž v Costa Rice

Kostarická krajina nás od prvního momentu dostává. Kávovníky kam jen oko dohlédne.... V nižších polohách je však již sklizeno. Musíme tedy výš....

 

Kávová plantáž El Trapiche

Konečně! Tak tady se rodí káva. Sen se stal skutečností - jsme na opravdické kávové plantáži!!! Ani nedýcháme....

 

Dozrávající kávové třešněTak to jsou ony! Kávové třešínky právě dozrávající na farmě El Trapiche, region Monteverde. Nádhera, co říkáte...?

 

Sklizeň kávy v Costa Rice

A jde se na to. Ono se to nezdá, ale natrhat si na živobytí je tvrdá řehole. Běžte si zatím na gáblík a já si tady zatrhám :-) 

 

Pražírna kávy Primocoffee sklízí kávu

Ano i prostý pražič české pražírny Primocoffee musí zakusit co obnáší sklizeň. Na tenhle okamžik jsem se moc dlouho těšil. Jen kdyby mne nechali zaškubat si trošku déle......Nejspíš se báli aby jim něco zbylo :-) 

 

Původní vůz na přepravu kávy

V městečku Sarchí, které nás teprve čeká, se dodnes vyrábějí takovéto dřevěné vozy, na kterých se sklizená káva dopravovala do přístavů. Jeden takový měli i v malé rodinné farmě El Trapiche. Průvodce Oscar nám byl skvělým průvodcem. Muchas Gracias, Oscar.

 

Detail kola vozu na kávu

A to už jsme přímo v Sarchí. Nádhera, že? Vše je pouze ruční výroba. V Sarchí mají neuvěřitelně šikovné řemeslníky, kteří stále zachovávají tradici a objednávek mají stále víc než dost. Viděli jsme truhláře i malíře a oni z nás měli jistě také radost :-) 

 

Dva pražiči

Dva pražiči.... Mauricio - vrchní pan pražič farmy El Trapiche a moje maličkost. 

 

Odborná diskuze pražičů

A tady probíhá vysoce odborné předávání mezinárodních zkušeností pražičů. Byl jsem moc rád za toto setkání, Mauricio je moc fajn chlapík.

 

Odstraňování pergamina z kávových zrn

Na tomto stroji se z usušených kávových zrn odstraňuje tzv pergamino. To je tužší slupka pod dužinou. Odslupkování pergamina se provádí až těsně před exportem. K obchodníkům nebo přímo do pražíren putují zrna již pergamina zbavená.

 

Káva v rukou

Zkrácený příběh kávy před pražením. Od pečlivého sběru ideálně zralých bobulí až po odstranění pergamina před exportem do pražíren.

 

Původní loupání kávových zrn

Tak takhle se kdysi v dávných dobách usušená káva loupala. Začátky bývají vždycky hodně těžké.

 

Kávová společnost Doka

Ano, už tři generace pěstují a zpracovávají kávu v jedné z největších společností. Doka, nacházející se v regionu Alajuela, zaujímá asi třetinu kostarické kávové produkce.

Cestou z hlavního města San José, jsme projížděli nádhernou krajinou, ve které kam oko dohlédlo, bylo vidět jen kávové keře. Pro kávového milovníka dechberoucí podívaná. Projížděli jsme tak i jedním z nejznámějších kávových regionú - Tarrazú. Skvělé klimatické podmínky, nadmořská výška a vulkanická půda jsou zárukou vynikající kávy. Proto máme arabicu Costa Rica Tarrazú trvale ve své nabídce.

 

Na kávové farmě Doka - Costa Rica

Škoda, že takové keříky nemáme u nás. Tady se kochám na jedné z plantáží společnosti Doka.

 

Zpracování surové kávy

Uvnitř "fabriky na kávu" Doka. V této části se zbavují kávové třešně dužiny a rozdělují se k dalšímu procesu zpracování. Zajímavostí je, že většina mechanizmů je poháněna vodou a transmisemi. Opravdu letité zařízení, ale pořád perfektně funkční.

 

Sklad s kávovými žoky

Hezká zásobička.... Tady už je káva připravená pro zákazníky. Většina kostarické kávy jde na export.

 

Káva Doka Costa Rica

Exportní balení. Tenhle suvenýr se mi získat nepodařilo.

 

Coffee Tour Costa Rica

Kostarické El Trapiche byla nádherná kávová zastávka. Krásná farma a moc milí lidé.

Ať se Vám daří, přátelé......Díky Oscare, Mauricio i Vám všem, jejichž jména jsem si nezapsal. 

Díky Luci za propagaci :-)

Nejdražší panamská káva

Ano i v Panamě jsme se na své potulce za kávou zastavili. Bylo to však pouze na skok a spíše jen po tamních kavárnách.

V jedné malinké kavárničce jsme mezi spoustou pohárů a ocenění nalezli i tento zarámovaný výstřižek. Čtete dobře - 1kg panamské surové kávy (konkrétně bohužel nevím) byl vydražen za 1250 USD!